AB AC AD AE AG AK AM AO AS AT AW AZ BM BT BU
CE CM CS CT DC DK DM DP DS DT EA EM EN EO ET
FC FT GM GS (53-61) GS (78-Now) HM HT IC IM IT JO LI
MA (48-67) MA (72-Now) ME ML MM MN MR MS MT MU NAVY NC ND OM OS
PC PH PM PN PR QM RD (WW2) RD (48-72) RM SD SF SH SK SM
SO ST SV SW TM UT WT YN NAVY DIVER
Click on your Rating abbreviation above:


U.S.S. MILLS

(DE-383)

Click Here
 

U.S.S. MILLS (DE-383) Crew Roster


Year Rank/Rate Last Name First Name Hometown Home State Remembered by
1942 HT Stokes Ray Springfield MO RIP
1943 CM Norton Vernon Farmington MO
1943 FC Page Ernest Saylorsburg PA
1958 ET Class Robert Vernon VT Email
1958 ET Scholz Paul Crystal Lake IL Class
1958 FC Rawson John Fabyan CT
1958 FN Robert Britton Dracut MA
1959 BM Malara Nunzio Syracuse NY Email
1959 EM Murray Daniel Poughkeepsie NY
1959 EN Bates Lewis Nazareth PA
1959 RD Hazzard Charles Sicklerville NJ Email
1960 FT Fynboe Erik Binghamton NY Email
1960 RM Ormandy Richard Saugerties NY Email
1960 SN Carter Donnie Rockford IL Email
1961 SK Rader Paul Munising MI
1961 SN Gaboury Gabby Montreal NY
1961 ST Bartovic Ron Bridgeport CT Email
1962 AG Clayton Allen Phoenix AZ Email
1962 ET Dummer Terry Brownwood TX Email
1962 RM Morris Bob Lakemont NY Email
1962 SK Hoskins David Auburn NY Email
1963 EN Felllabaum Ray Pittsburgh PA Email
1963 RD Garner Roger Collins OH
1963 RM Potts Edward Louisville KY
1964 DC Dereske Roger Ludington MI Email
1964 EM King George St Albans VT
1964 EN Fevold John Rolla ND Email
1964 EN Lussier Thomas Red Lake MN Email
1964 EN Lussier Thomas Red Lake Indian Resvation MN Email
1964 EN Smalls Syney Newyork NY
1964 FT Superak Alex Richeyville PA
1964 RM Laurens Ben Beaufort NC
1964 SO Davis Bill Newport Beach CA Email
1965 GM Fontenot Gerald Ville Platte LA
1965 RM Bever Thomas Superior AZ
1965 SH Steele Charles Enfield IL Email
1966 AG Brownlee Robert Lucas
1966 AG Mcnamara Richard Daytona Beach FL
1966 BM Van Acker Steve Moline IL Email
1966 DK Holden James Fort Lauderdale FL
1966 EN Cline Luke Middletown PA Email
1966 LCDR Felt Joe Mill Creek WA
1966 PN Smith Tom Dayton, OH Email
1966 ST Stg 2 Lanny Clover SC
1967 AG Anderson James (andy) Lucas
1967 AG Lucas George Hampton Bays NY Email
1967 AG Williams John Lucas
1967 CS Kovak Steven NY Loader
1967 CS Loader Stephen Lawrence MA Email
1967 EN Richardson Cory Anaheim CA Loader
1967 ET Gage Marvin Beaumont TX Lucas
1967 ET Kyle Paul TX Mints
1967 ET Mints William (bill) Dividing Creek NJ Email
1967 LT Clyma Dale Lucas
1967 LT Triplett King Lucas
1967 PC Campbell Blair Lucas
1967 RM Childers Ric Hot Springs AR Email
1967 SN Paulson Kenneth Oakdale MN
1968 EN Laplante Francis Wallingford CT Email
1968 EN Mints Jay Dividing Creek NJ Mints
1968 HM Neeley David Findlay OH Email
1969 EN Donnelly Joe Medina OH Email
1970 SN Saunders Benny Hurt VA